2015 National Finals Awards Print E-mail

NATIONAL WINNER: 
Grant High School, Portland, Oregon
Teacher: Jeremy Reinholt

SECOND PLACE:
Maggie L. Walker Governor's School for Government and International Studies, Richmond, Virginia
Teacher:  Samuel Ulmschneider

THIRD PLACE:
Douglas S Freeman High School, Henrico, Virginia
Teacher: Robert Peck

FOURTH PLACE:
Tahoma Senior High School, Covington, Washington
Teacher: Gretchen Wulfing

FIFTH PLACE:
Vestavia Hills High School, Vestavia Hills, Alabama
Teachers: Amy Maddox and Jane Schaefer

SIXTH PLACE:
Amador Valley High School, Pleasanton, California
Teacher: Stacey Sklar

SEVENTH PLACE:
Edward C. Reed High School, Sparks, Nevada
Teacher: Mark Towell

EIGHTH PLACE:
East Grand Rapids High School, Grand Rapids, Michigan
Teachers: Janice Yates and Alex Constantelos

NINTH PLACE:
East Brunswick High School, East Brunswick, New Jersey
Teacher: Alan Brodman

TENTH PLACE:
Munster High School, Munster, Indiana
Teacher: Michael Gordon


WINNERS OF UNIT AWARDS
(BEST NON-FINALIST TEAM FOR EXPERTISE IN EACH UNIT OF COMPETITION)

UNIT 1 (The Philosophical and Historical Foundations of the American Political System):
Maine South High School, Park Ridge, Illinois
Teacher: Andrew Trenkle

UNIT 2 (How the Framers Created the Constitution):
Westminster Christian Academy, St Louis, Missouri
Teacher: Ken Boesch

UNIT 3 (How Changes in the Constitution Have Furthered the Ideas in the Declaration of Independence):
New Visions Law & Government, Albany, New York
Teacher: Richard Bader

UNIT 4 (How the Values and Principles Embodied in the Constitution Shaped American Institutions and Practices):
Arcadia High School, Arcadia, California
Teacher: Megan Leahy

UNIT 5 (The Rights That the Bill of Rights Protects):
Corona del Sol High School, Tempe, Arizona
Teacher: Alison Rund

UNIT 6 (Twenty-first Century Challenges to American Constitutional Democracy):
Milford High School, Milford, New Hampshire
Teacher: David Alcox


WINNERS OF REGIONAL AWARDS
(BEST NON-FINALIST TEAM FROM EACH REGION)

Western States:
Blackfoot High School, Blackfoot, Idaho

Teacher: Holly Kartchner

Mountain/Plains States:
Denver East High School, Denver, Colorado
Teacher: Mark Thalhofer

Central States:
Cathedral High School, Indianapolis, Indiana
Teacher: Jill Baisinger

Southeastern States:
Raleigh Charter High School, Raleigh, North Carolina

Teacher: Shayne Klein

Northeastern States:
Trumbull High School, Trumbull, Connecticut

Teacher: Katie Boland


THE MAGNA CARTA AWARD WINNER
(Class with highest score on the question about the Magna Carta)
Maggie L. Walker Governor's School for Government and International Studies, Richmond, Virginia
Teacher:  Samuel Ulmschneider